הסיבות להסרת כיס המרה

סקירה כללית

כיס המרה הוא שק בצורת אגס הממוקם מתחת לכבד בצד הימני העליון של הבטן, על פי MayoClinic.com. הכבד מייצר מרה – נוזל עיכול המסייע לעיכול של שומן – וכיס המרה מאחסן אותו. בתגובה למזון, בעיקר שומנים, כיס המרה משחרר את המרה לתוך המעי הדק העליון. כיס המרה אינו חיוני לעיכול בריא, ולכן הסרת כיס המרה לעיתים נדירות גורמת לסיבוכים ארוכי טווח.

סרטן כיס המרה

הסרת הכיס המרה, או כריתת כיס מרה, עשויה להיות מצוינת בחולים עם סרטן של כיס המרה, או כדי להסיר את הסרטן או כדי להפחית את הכאב ותסמינים אחרים, כך מדווח האגודה האמריקאית לסרטן. אם הסרטן התפשט מחוץ לכיס המרה, ייתכן שיהיה צורך בניתוח רדיקלי יותר.

אבני מרה של כיס המרה

אבנים הם קשוחים הפקדות של נוזל העיכול טופס בכיס, על פי MayoClinic.com. כאשר אבני מרה בצורת בכיס המרה – מצב שנקרא cholelithiasis – אבנים עשוי להיות בגודל זעיר או גדול כמו כדורי גולף. אבני מרה מסוימות אינן מייצרות תסמינים ואינן דורשות טיפול. עם זאת, מטופלים שיש להם התקף אבן חמורה או כמה פיגועים פחות חמורים עשויים לדרוש כי יש להסיר את כיס המרה שלהם.

דלקת של כיס המרה

Cholecystitis – דלקת של כיס המרה – יכול להתרחש אם אבן מרה הופך מגושם בצוואר של כיס המרה, על פי המרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד. הסימפטומים כוללים חום וכאב חמור. כ -20% מהחולים עם cholecystitis חריפה דורשים הסרת כיס המרה חירום בגלל זיהום נרחב או ניקוב של כיס המרה.

אבני מרה בצינור המרה

אבני מרה יכול לחסום את הצינורות המאפשרים מרה לזרום מן כיס המרה או כבד למעי הדק, גרימת כאב חמור, צהבת וזיהום. מצב זה, הנקרא choledocholithiasis, דורש טיפול רפואי מיידי.

אבן מרה החוסמת את צינור הלבלב – צינור בין הלבלב לבין צינור המרה המשותף – עלולה לגרום לדלקת בלבלב. הלבלב הוא מצב חמור שגורם כאב בטן אינטנסיבי, מתמיד ולעתים קרובות דורש אשפוז.

הסרת כיס המרה עשויה להיות הכרחית כאשר האיבר אינו ריק היטב, למרות שאין אבני מרה. מחלת כרונית כרונית כרונית גורמת לקוליק מרה, סימפטומים שבהם בחילה, הקאות, גז וכאבי בטן ימין עליון.

דלקת בלבלב

מחלת כיס המרה ללא אבני מרה