השפעות סביבתיות של ראדון

השפעות של ראדון בקרקע

ראדון הוא גז רדיואקטיבי שאין לו צבע, ריח או טעם. זה מתרחש באופן טבעי בריכוזים קטנים בכל קרקעות, וכן בריכוזים גבוהים יותר, גרניט, פצלי פוספטים. מן הקרקע, ראדון יכול לשקוע לתוך מערכות מים קרקע או לעלות לאטמוספירה. ההשפעה הגדולה ביותר שלו מתרחשת כאשר הוא הופך לכודים ומתפרק בתוך מבנים.

השפעות של ראדון במים

ראדון נכנס לקרקע מפיקדונות אורניום. זה גם נכנס לקרקע דרך מכרות אורניום ו פוספט דרך בעירה פחם. מאחר שלרדון יש אורך חיים קצר יחסית של פחות מארבעה ימים, חלק מהראדון יתפרק למוצרי ריקבון של ראדון באדמה. האתר של Lenntech, ספקית מערכות לטיהור מים וטיהור, מציין כי גז הראדון פולט מעט מאוד קרינת גמא. חשיפה לקרינה או מחלת קרינה כתוצאה מחשיפה דרך הקרקע אינה סבירה, אך מוצרי ריקבון של ראדון יכולים להיכנס לרשת המזון אם הם מחוברים לצמחים או לבעלי חיים בתוך האדמה. למרות שמחקרים קשרו את החלקיקים הללו לסרטן הריאות בשאיפה, השפעתם על איברים אחרים כאשר הם נטועים אינה ידועה, ולכן הסכנה הגדולה ביותר של גז ראדון בתוך האדמה היא הפוטנציאל שלה לעלות לאוויר לפני הפירוק.

ההשפעות של ראדון באוויר הפנימי

בדיוק כמו ראדון יכול לנוע למעלה דרך הקרקע לאוויר מעל, זה יכול לשקוע לתוך מי תהום או להיכנס למערכות מים כגון אגמים ונהרות. השפעותיהם של מוצרי רדון וריקבון על החיים המימיים אינם ידועים, כמו גם ההשפעות של בליעת דגים מזוהמים במוצרי ריקבון של ראדון. הסכנה הגדולה של ראדון במערכות מים היא הפוטנציאל שלה להיכנס מבנים דרך מי ברז לפני פירוק.

גז ראדון מופץ בדרך כלל באופן בלתי מזיק כאשר הוא נכנס לאטמוספרה, על פי תוכנית החינוך של ראדון נבאדה באוניברסיטה של ​​נבאדה הרחבה שיתופית. עם זאת, הוא יכול להיכנס מערכות האוויר בתוך הבית דרך סדקים בבניין של הבניין. בתוך, ראדון מהווה כמה סיכונים בריאותיים. מוצרים דעיכת ראדון להיות מושעה באוויר, כאשר בשאיפה, ניתן לצרף רקמת הריאה. במשך שנים של חשיפה, חלקיקים אלה יכולים להשפיע באופן משמעותי על בריאות הריאות. בגלל זה, גז ראדון מסווג כקבוצה מסרטן A, והוא נחשב לגרום לסרטן ריאות ומחלות ריאות אחרות.