תסמיני מחסור בפרוגסטרון

תסמינים שכיחים

פרוגסטרון הוא הורמון סטרואידים הנשי המיוצר על ידי השחלות ובלוטת יותרת הכליה, או בעיקר על ידי השליה במהלך ההריון. הורמון זה ידוע בעיקר בזכות תפקידה בוויסות המחזור החודשי ובשמירה על הריון. עם זאת, כמו הורמונים אחרים סטרואידים, פרוגסטרון משפיע גם על הפונקציה של כל חלקי הגוף, כולל המוח מערכת העצבים, הלב ואת מערכת הדם, איברי הרבייה, המערכת החיסונית, מערכת העיכול, העצמות והכבד.

עייפות, כאב ודיכאון

נשים יכולות לחוות מחסור בפרוגסטרון כבר בשנות ה -20 לחייהן. חלק מהסימנים העיקריים הם עלייה במשקל בטן, ליבידו נמוך, תקופות לא סדירות או כבדות, חוסר פוריות וקושי בשמירה על הריון. CW Randolph, MD, מייסד שותף של מכון ההורמון הטבעי, אומר כי נשים עם פרוגסטרון נמוך עשויות לחוות גם חזה גבשושי המכאיב למגע, תסמינים קדם-מחזוריים חמורים של נפיחות, דכדוך, תשוקה וכאב, או במיוחד גלי חום חמורים עצבנות במהלך perimenopause ומנופאוזה.

השפעות חמורות לטווח ארוך

נשים עם מחסור פרוגסטרון הם גם מנוגע עייפות נפשית פיזית קיצוניים. הסיבה לכך היא רמות נמוכות של ההורמון לגרום נדודי שינה לעכב את הפונקציה של אנרגיה מייצר איברים, כמו adrenals ו בלוטת התריס. סימן מפתח נוסף למחסור בפרוגסטרון הוא כאב, כולל כאבי ראש תכופים, כאבי פרקים ושרירים גם כאשר אין מאמץ פיזי, או פיברומיאלגיה, מצב המאופיין בכאב הגוף וברגישות למגע. ד”ר רנדולף מסביר כי הסיבה לכך היא מחוסר פרוגסטרון קשור עם פעילות יתר של קולטני הכאב, כמו גם ייצור נמוך באופן חריג של משככי כאבים טבעיים של הגוף, האנדורפינים. פרוגסטרון נמוך נקשר גם לייצור לא מספיק של נוירוטרנסמיטור טוב סרוטונין, גורם דיכאון, דיכאון לאחר לידה או חרדה.

חלק מהסימנים הנפוצים לחוסר פרוגסטרון שעלול לא להיות מורגש באופן מיידי כוללים עצירות כרונית וחולים לעיתים קרובות, שכן ההורמון משחק תפקיד בבריאות המעי וחסינות כללית, מסביר ד”ר רנדולף. נשים עם מחלת פרוגסטרון ארוכת טווח נמצאות בסיכון מוגבר לאוסטאופורוזיס, מחלות לב וסרטן השד והרחם.